Galeria

Droga Krzyżowa na Tarnicę - 10.04.2009


Bieszczadzka Golgota –Tarnica 2009

 

Wznoszę swe oczy ku górom:

skąd nadejść ma dla mnie pomoc.(PS.121,1)

 

     Wielki Piątek to dzień upamiętniający śmierć Pana Jezusa. W Kościołach całego świata w ten dzień odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Tradycyjnie już, bo po raz XXVII w Wielki Piątek przewodnicy, pielgrzymi i turyści z całego Podkarpacia i innych rejonów kraju wędrowali na najwyższy szczyt Bieszczad - Tarnicę (1346 m.n p m.), by podczas wędrówki rozważać Mękę Pańską.

 

W tym roku w tej szczególnej Drodze Krzyżowej wzięło udział ok. 3,5 tys. osób. Wśród tak licznie przybyłych grup, tradycyjnie jak co roku była obecna 100 osobowa grupa
z Jarosławia, która pod duchowym przewodnictwem ks. Bogdana Czerwińskiego łączyła trud wędrowania z modlitwą.

W drogę wyruszyliśmy wcześnie rano – o godz.5.00. Na miejscu, z którego rozpocząć mieliśmy wędrówkę, byliśmy około godz. 8.00.

Bieszczady przywitały nas piękną wiosenną pogodą i wspaniałymi, rozległymi krajobrazami. Góry uczą jednak pokory i często bywają kapryśne. Przekonaliśmy się o tym w czasie tegorocznej Drogi Krzyżowej: rozpoczęliśmy wędrówkę w ciepłych promieniach słońca, by z czasem doświadczyć wiatru, deszczu, gradu i burzowych grzmotów i błyskawic. W zejściu z gór ponownie towarzyszyło nam wiosenne słońce.

Nasza grupa tym razem wyruszyła szlakiem niebieskim, realizując trasę: Pszczeliny – Widełki - Bukowe Berdo – Tarnica. U stóp krzyża na Tarnicy stanęliśmy o godz. 14.30, następnie zeszliśmy do Wołosatego, skąd udaliśmy się do Ustrzyk Górnych, by tam w kościele św. Anny wziąć udział w wielkopiątkowej Liturgii. O godz. 18.00 zmęczeni, strudzeni ale również bardzo szczęśliwi udaliśmy się w drogę powrotną do Jarosławia .

Grupa jarosławska w tym roku pokonała jeden z najdłuższych i trudniejszych bieszczadzkich szlaków. Pomimo znacznego zróżnicowania wiekowego, gdyż najstarszy uczestnik miał 72 lata, zaś najmłodszy liczył sobie 16 lat (statystycznie mieliśmy wszyscy po 36 lat), pokonaliśmy trasę sprawnie i bezpiecznie.

Młodzież z naszej grupy wędrowała z pod czujnym okiem Kuratora Oświaty – Pana Jacka Wojtasa.

Nad bezpieczeństwem uczestników tej niecodziennej Drogi  Krzyżowej czuwali jarosławscy przewodnicy: Zdzisława Bachanek, Weronika Ślusarz, Jerzy Czechowicz, Bogdan Naskręski i Ryszard Nykun.

Organizatorem tegorocznego wyjazdu było Jarosławskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek, Parafia Bożego Ciała w Jarosławiu oraz SKKT PTTK im. dr Mieczysława Orłowicza w Zespole Szkół Ekonomicznych w Jarosławiu.

 

                                                                                        Zdzisława Bachanek

                                                                                        Weronika Ślusarz

 

Zdjęcia wykonał Ryszard Nykun