Galeria

Niedzielne wędrówki z przewodnikiem - 19.07.2015r Szlak śladami znanych i nieznanych postaci Jarosławia - Wiesław Kielar


W dniu 19.07.2015r. dwie panie Joasia i Weronika - przewodniczki JSPTiPW, przeniosły nas w jarosławskie lata dwudzieste i trzydzieste. Wraz z nimi zwiedziliśmy miejsca odpowiadające okresom z życia Wiesława Kielara - pochodzącego z Jarosławia autora znanych wspomnień wojennych, które opisał w książce Anus Mundi.

W pierwszej kolejności skupiły się na miejscach i wydarzeniach z okresu pierwszych lat życia Kielara. Zobaczyliśmy kamienicę Dillera, klasztor oo. Reformatów, budynek Poczty Polskiej oraz budynek więzienia miejskiego.


Lata szkolne Kilara zaprowadziły zwiedzających do budynku Szkoły Ludowej
im. A. Konarskiego, zwiedzono mury kamienicy Grossmana,
willę dra Zasowskiego oraz kamienicę Johla. Przechodząc do kolejnego etapu życia - lat młodzieńczych i pierwszych przyjaźni, skupiono się na gimnazjum męskim nr 2 im. St. Witkowskiego, kamienicy Strisowera oraz jarosławskich restauracjach: Teleśnickich i Tramwaj, w których odbywały się słynne spotkania młodzieży.

W następnej kolejności przewodniczki skupiły się na latach wojennych
i okupacji, opisując w barwny sposób pierwszą pracę u Zieglera, działalność konspiracyjną młodego Kielara, jego aresztowania, przesłuchania i więzienie, kończąc na wywózce do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

Zwiedzanie zakończyła opowieść o życiu Kielara po wojnie i w okresie PRL. Podczas zwiedzania nie zabrakło ciekawostek i anegdot z życia przedwojennego Jarosławia.

Zapraszamy już w przyszłym tygodniu na kolejny Spacer po Jarosławiu
z Przewodnikiem. Tym razem udamy się w podróż Szlakiem Jarosławskich
Miejsc Pamięci Narodowej - Harcerstwo.
W ostatnią niedzielę lipca będzie można zwiedzić również wieżę Ratuszową.

Marlena Dudek

 

Zdjecia wykonane przez Małgosię Dobosz: https://goo.gl/photos/HXEG7ec6UUgJNyzbA

Magdalenę Rożek: https://goo.gl/photos/HXEG7ec6UUgJNyzbA