Galeria

Niedzielne wędrówki z przewodnikiem - 12.07.2015r Szlak Kultury Wschodniej


12 lipca miał miejsce kolejny już spacer z przewodnikiem. Po zeszłotygodniowym „Szlaku Chasydzkim”, tym razem mieszkańcy i turyści mogli zwiedzić „Szlak Kultury Wschodniej”. W programie znalazły się najważniejsze obiekty świeckie i sakralne związane z grekokatolickimi i prawosławnymi mieszkańcami Jarosławia.

Chętnych do zwiedzania było tak wielu, że zostały utworzone dwie grupy, oprowadzane przez przewodników – Magdalenę Kowal oraz Artura Jarosza, którzy snuli opowieści, m.in. o historii pierwszej prawosławnej świątyni w Jarosławiu, kaplicy św. Teresy w Kolegiacie pw. Bożego Ciała – miejscu modlitw grekokatolików, do czasu odzyskania przez nich cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego.

Zwiedzający mogli obejrzeć także kamienicę, w której mieszkał ukraiński kompozytor, Stanisław Lutkiewicz, poznać losy żeńskiego klasztoru oraz bursy szkolnej dla młodzieży grekokatolickiej, zwiedzić prezbiterium – pozostałości po cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny oraz dawny cmentarz grekokatolicki, obecnie park im. Czesławy Romany Puzon ps. „Baśka”, od lat zwany przez mieszkańców, wiedzieć już czemu, „sztywniakiem”. Podczas zwiedzania nie zabrakło informacji o Przedmieściu Ruskim.

Kolejny „Spacer po Jarosławiu z Przewodnikiem” już w najbliższą niedzielę. Tym razem będzie można przejść się „Szlakiem znanych i nieznanych postaci Jarosławia”. Tegoroczną edycję poświęcono osobie Wiesława Kielara – autora m.in. znanego wszystkim „Anus Mundi”. Zbiórka tradycyjnie pod CKiP o godz. 15.00

Marlena Dudek
Więcej zdjęć wykonanych przez Marlenę Dudek na stronie: http://www.ckip.jaroslaw.pl/aktualnosci/id1681,Szlakiem-Kultury-Wschodniej.html