Galeria

III Rajd pieszy im. Stanisława Galika 19.06.2015r (Piątek)


W dniu w 19.06.2015r. Szkolne Koło Turystyczno - Krajoznawcze  PTTK przy ZSEiO w Jarosławiu oraz JSPTiPW zorganizowało po raz trzeci Rajd Pieszy im. prof. St. Galika.

Stanisław Galik był nauczycielem w tzw. ekonomiku, prowadził SKTK PTTK, przyjaźnił się z nestorem turystyki dr. M. Orłowiczem ale był też przewodnikiem turystycznym i instruktorem krajoznawstwa, regionalistą, łączył pasję wędrowania z wychowaniem młodzieży, organizował obozy krajoznawczo – turystyczne na których zbierał informacje o regionie i jego historii.

Wydał przewodnik po Jarosławiu dla młodzieży - był bardzo lubiany przez młodzież i miał u niej duży autorytet.

Pomysłodawcą rajdu im. St. Galika i organizatorem dwóch poprzednich edycji był Jerzy Czechowicz – również przewodnik, regionalista, autor przewodnika po Jarosławiu. Celem rajdu jest upamiętnienie ludzi związanych z turystyką i ich zasług dla regionu oraz przybliżenie postaci prof. St. Galika jako wspaniałego pedagoga, turystę, przewodnika.

W tym roku trasa rajdu była historyczna i wiodła dokładnie tak jak przed laty prowadził ją patron rajdu. Zaczęła się w Przemyślu i wiodła malowniczym szlakiem czerwonym po Pogórzu Przemyskim:

 Przemyśl - Zniesienie (353 m.n. p. m.) - Wapielnica (394 m.n.p.m.) -Helicha - Rokszyce - Brylińce,

 

W Jarosławiu na miejscu zbiórki byliśmy o  godz. 7,30 po kilkuminutowej odprawie byliśmy już w autobusie i w drogę, pogoda nie napawała optymizmem, ale turyście nie straszne chmury.

Grupę przywitał opiekun SKTK PTTK przewodnik, instruktor przewodnictwa prof., Ryszard Nykun – przybliżył sylwetki przewodników zarówno patrona rajdu jak i inicjatora i pomysłodawcy oraz  opowiadał o historii terenu i miejscowości znajdujących się na trasie przejazdu.

W Przemyślu tuż przy wyjściu na trasie prof. Ryszard Nykun zatrzymał grupę. Zapytaliśmy dlaczego nie idziemy cyt. ”bo z naprzeciwka zbliżała się grupa z przewodnikiem,” wtedy miła niespodzianka Prof. Nykun przedstawił nam Jerzego Czechowicza pomysłodawcę rajdu po krótkiej wymianie zdań ruszyliśmy na trasę.

Idąc za znakami szlaku czerwonego dotarliśmy do wzgórza zamkowego, gdzie zapoznaliśmy się z historią miasta jak i zamku. Następnie poprzez Miejski Park dotarliśmy na  tzw. modraszkowe wzgórze a następnie na Zniesienie, następnie na Wapielnicę i Iwanową Górę. Kolejnym punktem wędrówki była wieś Brylińce wraz z cerkwią pw. św. Wasyla Wielkiego i cmentarzem z okresu I Wojny Światowej. Podczas wędrówki towarzyszyła nam wspaniała atmosfera i trochę kapryśna pogoda.Wyborne nastroje oraz przepiękna panorama Pogórza rekompensowały wszystko.

Po tak wyczerpującym dniu niechętnie wróciliśmy do Jarosławia, pocieszeni jednak myślą, że   takich wypadów można zaplanować więcej bo nasuwają się słowa piosenki:

 

Już za parę dni, za dni parę

weźmiesz plecak swój i gitarę

pożegnania kilka słów

Pitagoras, bądźcie zdrów!

Do widzenia wam canto, cantare

 

 

Wycieczkę prowadziła kadra pedagogiczna a zarazem instruktorzy przewodnictwa turystycznego i członkowie JSPTiPW: Danuta Naczas, Bogdan Naskręski, Ryszard Nykun oraz opiekun grupy Maciej Kmieć.

 

FOtorelacja z "Rajdu" w wykonaniu Ryszarda Nykuna: https://plus.google.com/photos/107622931070415292252/albums/6162391649509659745?hc_location=ufi