Aktualności

Pozwólcie mi odejść do domu Ojca… (2.04.2011)

Jak trudno wierzyć w fakt że już niebawem minie kolejny rok jak między nami nie ma żyjącego papieża Jana Pawła II,  Papieża Rodaka, Papieża, który zmienił świat i ludzi. Tę smutną wiadomość przekazał arcybiskup Leonardo Sandri. 2 kwietnia 2005 r. o godzinie 21.37 nasz ukochany Ojciec Święty powrócił do domu Ojca… Parę dni później 8 kwietnia w godzinie śmierci wielkiego Polaka, kiedy na ulicach i placach polskich miast kto żyw palił znicze, grupa turystów z Jarosławia wyruszyła w Bieszczady, by swym pobytem na najwyższej górze tego pasma, Tarnicy (1346 m) oddać hołd Zmarłemu i zatknąć flagę biało-żółtą z napisem „Nie było lepszego od Jana Pawła II- jarosławianie”. Ten szczyt górski parokrotnie odwiedzał  ks. Karol Wojtyła, po raz pierwszy 5 sierpnia 1953 r., potem 10 sierpnia 1956 r. i 14 lipca 1957 r.  Podczas nocnego wejścia na ten szczyt, zmierzaliśmy się z górą i własnymi ludzkimi słabościami. Aby wzmocnić się duchowo odprawiliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej kończąc je na szczycie u podnóża krzyża, gdzie znajdują się tablica pamiątkowa z napisem: „Wznoszę swe oczy ku górom skąd nadejdzie mi pomoc - Ps. 121. Na pamiątkę wyprawy na Tarnicę ks. Karola Wojtyły - 5 VIII 1953 r.”Dlatego, jeśli czujesz potrzebę oddania kolejny raz hołdu Wielkiemu Człowiekowi, jesteś sprawny fizycznie i masz doświadczenie turystyczne poruszania się porą nocną po górach zapraszam Cię serdecznie, Przyjacielu drogi, byś w miarę swoich możliwości finansowych i czasowych wziął udział w „VII  Papieskim rajdzie pieszym”. Zdaję sobie sprawę że będzie to forsowne przejście w późnych godzinach popołudniowych i nocnych, ale ten trud z pewnością będzie stokrotnie nagrodzony. Ofiaruj go w intencji rychłej beatyfikacji zmarłego Jana Pawła II.

Przyjacielu drogi, zorganizuj się w kilkuosobowej grupie, udaj się w drogę do Wołowatego, najlepiej samochodem osobowym. Wyjazd z Jarosławia o godzinie 12 w południe w sobotę 2 kwietnia 2011 r. (parking przy bloku nr 12 os. Pułaskiego). W miejscowości Jasień pokłonimy się Matce Bożej Bieszczadzkiej w Jej Sanktuarium, której Wizerunek intronizował 7 lipca 1968 r. ks. kardynał Karol Wojtyła. Ok. 18.00 udamy się pieszo z Wołosatego szlakiem niebieskim przez Hudów Wierszek na Tarnicę.  W trakcie 3-godzinnego podejścia odprawimy z należytą powagą w tej wspaniałej scenerii górskiej Drogę Krzyżową. Wzorem zeszłego roku zatkniemy na szczycie dużych rozmiarów flagę papieską znów z napisem…Nie było lepszego od Jana Pawła II- jarosławianie.. a o godz. 21.37 odśpiewamy kilka pieśni, a szczególnie Barkę, pieśń, którą Ten wyjątkowy Pielgrzym ukochał. Powrót tą samą trasą. Przyjazd do Jarosławia późną porą nocną.Nad Twoim bezpieczeństwem będą czuwali na trasie ratownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR i w Stacji Rejonowej w Ustrzykach Górnych. Z pewnością trasę marszu zalegać będzie warstwa zmrożonego śniegu w dolnej części przemieszanego błota. Dlatego zabierz !!!! odpowiednie obuwie, grube skarpety, ochraniacze, rękawiczki, czapkę, okulary lub gogle, ubranie przeciwwiatrowe, zapasową odzież. Do niezbędnego ekwipunku weź z sobą !!! latarkę (najlepiej czołówkę) z kompletem zapasowych baterii, kijki narciarskie, termos z gorącą herbatą, trochę żywności kalorycznej.

Jeśli czujesz, że nie podołasz tej specyficznej formie oddania hołdu Wielkiemu Człowiekowi pozostań w domu.  Ubezpieczenie osobiste – wybór należy do Ciebie.                                         

Z turystycznym pozdrowieniem Jacek HołubPrzewodnik beskidzki, ratownik GOPR tel. kom. 502338847, email: jacekgopr@o2.pl