Aktualności

JSPTiPW - Renesansowe i barokowe perły Lubelszczyzny - 21-22.04.2018r

Jarosławskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych

i Pilotów Wycieczek

oraz

Miejskie Koło PTTK nr 15 w Jarosławiu, Oddział Rzeszów

 

Lublin - Kozłówka – Puławy – Gołąb

Renesansowe i barokowe perły Lubelszczyzny

21-22.04.2018 (sobota-niedziela)

W programie:

Zbiórka o godz. 545  przy Hali Sportowej MOSIR w Jarosławiu. Wyjazd godz. 600.

21 kwietnia  2018 (sobota)

Przejazd z Jarosławia do Kozłówki. Zwiedzanie pięknego, barokowego Pałacu Zamoyskich, we wnętrzach których, zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku w stylu Drugiego Cesarstwa. Czas wolny na spacer po ogrodzie oraz na wystawy z powozami i muzeum socrealizmu.
Przejazd do Lublina. Miasta ze znakiem dziedzictwa europejskiego. Zobaczymy Zamek, powstały za czasów Kazimierza Wielkiego, którego przewrotna historia zamieniła w więzienie. Obejrzymy Donżon – najstarszą murowaną budowlę Lublina z początków XIII wieku oraz Kaplicę Trójcy Świętej – słynącej z unikatowych fresków rusko-bizantyjskich (wejście). Następnie pójdziemy na wzgórze staromiejskie z Placem po Farze. Zobaczymy Rynek z Trybunałem i renesansowe kamieniczki.
Przerwa na obiad/kawę we własnym zakresie.
Po przerwie pójdziemy do Klasztoru Dominikanów i poznamy historię relikwii drzewa Krzyża Świętego oraz styl renesansu lubelskiego, którego znamiona odkryjemy już na fasadzie kaplicy zamkowej i oglądając makietę dawnej Fary. Następnie, mijając kamień nieszczęścia i Wieżę Trynitarską, udamy się do barokowej Archikatedry Lubelskiej, gdzie zobaczmy m.in. iluzjonistyczne freski mistrza Mayera oraz skarbiec i kaplicę akustyczną. Przejdziemy obok Bramy Krakowskiej przez deptak w stronę Nowego Ratusza i Placu Litewskiego. Zobaczmy m.in. Pomnik Unii Lubelskiej, marszałka Piłsudskiego. Czas wolny.
Przejazd do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.
Dzień 2. 22 kwietnia (niedziela)
Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Puław – polskich Aten. W Muzeum Czartoryskich, mieszczących się w zabytkowym pałacu zobaczymy eksponaty sztuki polskiej i światowej zgromadzonej w kolekcji XX. Czartoryskich. Są one wypełnianiem ideowego testamentu księżnej Izabeli zawartego w słowach "PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI". Następnie pospacerujemy po parku, poznając historię m.in. Domku Gotyckiego i Świątyni Sybilli.
Przejazd do Gołębia. Odważni pojeżdżą na innym niż wszystkie inne rowerze. Muzeum nietypowych rowerów oferuje zwiedzającym nie tylko oglądanie ekspozycji, ale osobiście wypróbowanie rowerów, np. poziomych, czy cyrkowych. W Gołębiu zobaczymy także Kościół Św. Katarzyny i Św. Floriana, piękna świątynia wybudowana w stylu manierystycznym (późnego renesansu lubelskiego) i Domek Loretański. To unikatowa atrakcja i cenny zabytek z kopią kaplicy z Loreto, ufundowaną m.in. dzięki Jerzemu Ossolińskiemu.
Czas wolny. Obiad we własnym zakresie. Powrót do domu.

Cena:

280 zł - członkowie JSPTiPW i PTTK, żołnierze i pracownicy wojska,

290 zł – pozostali uczestnicy

Cena zawiera: 1 nocleg w Lublinie hotel 3* w Śródmieściu, wyżywienie (śniadanie i obiadokolację), usługę pilota i przewodnika, transport, opłaty parkingowe, ubezpieczenie.

Dodatkowo płatne w autokarze bilety wstępu do zwiedzanych obiektów N – 80 zł, U - 60 zł

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie, w zależności od dostępnych rezerwacji. Zapisy na wyjazd pod nr tel. 791 505 500. Wpłaty przyjmowane będą w siedzibie Jarosławskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek, Rynek 6 w Jarosławiu,
III piętro
wtorek – czwartek w godz. 12.00 – 17.00, piątek w godz. 9.00 – 15.30 lub przelewem na konto Stowarzyszenia BS/O Jarosław nr konta 26 9096 0004 2001 0022 8925 0001
z dopiskiem Wyjazd do Lublina.
Warunkiem uczestnictwa jest wpłata I raty w wys. 150 zł do dnia 18.02.2018r. Wycieczka odbędzie się przy minimum 30 uczestnikach.